forum

Geri git   vp10.net - Genel Paylaşım Platformu > Yardım ve Destek > MS Windows işletim sistemleri

MS Windows işletim sistemleri Microsoft Windows işletim sistemleri hakkında dökümanlar ve yardım forumu

divx
Cevapla
 
Konu Araçları
  #1  
Alt 28-11-2010, 14:40
www.vp10.net
 
Standart Windows 25 Yaşında! Windows 25 Yaşında!

Windows'un 25. yaş günü şerefine, Windows 1.0'ı baştan sona inceledik. İşte detaylar...


Mavi ekran her zaman kötü değildi

Windows 20 Kasım 1985'de dünyaya geldi ve 25. yaşını geride bıraktı. Peki 1986'da incelenen Windows 1.0 hakkında görüşler nasıldı? İşte şimdi yıllar öncesine gidiyor ve 25. yaşında ilk Windows'a ve döneme, o zamandan bugüne değişenlere ve değişmeyenlere bakıyoruz.

Microsoft Windows 1.0 ile birlikte MS-DOS işletim sisteminin üzerine ilk grafik kullanıcı arayüzünü yerleştirerek kullanıcıların yeni bir işletim sistemi dünyasına adım atmasını sağladı. Yeni kullanıcıların karşısında ne yapacağını şaşırdığı komut satırı sisteminden sonra bu bir devrim niteliğindeydi.

Microsoft'un o zamanlardan bugüne kadar başarısının değişmeyen bir sırrı var: Kullanıcı dostu işletim sistemi. Ancak Windows'un bazı sorunları da değişmedi...

Değişmeyenler...

Windows'un ilk sürümünden bu yana değişmeyen problemleri arasında hep daha fazla donanım gücü istemesi yer aldı.


Windows kutusu

Bunun haricinde en temel sorun işletim sisteminin popülerliği olabilir. Sayısız uygulama ile en güçlü yazılım desteğine sahip olan Windows işletim sistemi, aynı zamanda en çok virüs desteğine de sahip. Zararlı yazılımların büyük çoğunluğu ne yazık ki Windows için hazırlanıyor.

Güçlü yazılım desteğine dönecek olursak, Windows sadece uygulamaların değil, DirectX sayesinde oyunların da temel platformu olma özelliği taşıyor. Elbette oyunların DOS temelinden DX ve Windows temeline geçmesi ilk Windows ile hemen gerçekleşmedi, ama sonunda oldu.

Windows Masaüstü!

Windows'un kolay kullanılabilir olmasındaki en büyük etkenlerden birisi masaüstü oluyor.


Dosya yapısı üzerine getirilen masaüstü sanal bir katmandı.

Kullanıcıların günlük çalışmalarını basitleştiren masaüstü, sanal bir katman ile karışık dosya sistemleri içerisinde geçirilen süreyi azaltıyor. Apple bu konsepti geliştirmek için 3 yıl boyunca çalıştı ve ortaya Lisa'yı çıkarttı. Ancak son derece pahalı olan sistem tutmadı.

Macintosh bilgisayarlar daha ucuz olmalarına karşın fiyatları yeterince düşmeden yaygınlaşamadılar. Özellikle ofis kullanımında Mac fiyatları çok daha pahalı olmasına karşın, karşılanabilir boyutlara indiklerinde ciddi biçimde tüketici kitlesi bulmayı başardılar.

Mac'in kritik hatası

Mac fiyatlarının yüksek olması rakiplerin çok işine yaradı. Mac'in kullandığı arayüzün kolaylığına sahip işletim sistemleri üzerinde çalışmalar yapıldı.


Farklı uygulamalar esneklik getirdi.

Basit ve verimli çalışma arzılanıyordu ve IBM de buna uygun bilgisayarlar geliştirdi. Microsoft da entegre bir yazılım paketi olarak Windows'u geliştirdi.

Windows'un Mac'e benzerliği su götürmez bir gerçekti. DOS'taki komut yapısıyla ilgili bilgi sahibi olmadan masaüstünden uygulamalara birkaç fare tıklamasıyla erişmek, kolayca çalıştırmak, sürükleyip bırakmak, koplayamak ve yapıştırmak mümkündü. Mouse kullanımı herşeyi değiştiriyordu...

O zamanlar yoktu

İlk Windows'ta multitasking yoktu. Uygulamalar arkaplanda geçici olarak donduruluyordu. Bu sayede 360K'lık iki sürücüsü olan ve maksimum 640 kilobyte RAM kullanabilen bilgisayarlar zorlanmadan pek çok iş arasında geçişe imkan tanıyordu.


Yararlı uygulamalar dahil edildi.

Basitçe özetlemek gerekisre Windows neredeyse bütün bilgisayarlarda kullanılabilen son derece güvenilir, hızlı ve kullanışlı bir işletim sistemiydi.

Yüksek sayılabilecek sistem gereksinimlerine karşın yazı yazmaya, resim çizmeye ve başka işler yapmaya yarayan uygulamalar sisteme dahil edildi.

Hafıza sorunları


Hafıza sorunları vardı.

Windows ile birlikte gelen uygulamaların bir bedeli de vardı. Örneğin Paint uygulaması 90KB yer tutuyordu. Notlar ile birlikte 190 KB'a ulaşan hafıza kullanımı, 360 KB'lık bir floppy disketin yarısından fazlasını dolduruyodu.

İşte bu yüzden Windows'ta multitasking'in olamayacağı dahi konuşuluyordu.

Bugün aynı multitasking meselesinin cep telefonlarında aranan bir özellik olması da gelişimdeki paralelliklerden birisi olarak dikkat çekiyor.

İlk Windows'u rahat kullanabilmek için gerçekten güçlü ve pahalı bir sistem gerekiyordu. Windows XP ve Windows 7 ile birlikte ise durum son derece rahat bir dengeye oturdu denebilir.

Gelişimin önünü açan işletim sistemi

Windows tek bir ekran üzerinde pek çok uygulama kullanmaya izin vererek kullanıcılara zaman kazandırdı. Ancak elbette sistem yavaşlamaları ve istikrarda sorunlar de beraberinde getirdiği bedeller oldu.


4 diskette geliyordu.

Yazılım geliştiricileri durmadan yeni özellikler getirdiği için donanımın gelişmesi de kaçınılmaz oluyor. Windows 1.0'ın 4 adet 5.25 inç floppy disket ile gelmesi ve daha sonraki uygulamaların da çok disket gerektirmesi, bunun pratikte yarattığı bazı zorluklar yeni depolama ürünlerini gerektirdi.

Daha güçlü işlemciler, daha çok bellek, daha geniş kapasiteli sabit diskler ve CD, DVD gibi optik depolama birimleri hep bu gelişimin sonucu olarak ortaya çıktılar. Windows, gelişimin önünü açtı...

Kaynak: Chip.com.tr 'den alınmıştır.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Konu Araçları


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Windows 7 ve Windows Azure : MS'in geleceği Alessandro Nesta Windows 7 0 14-10-2009 16:35
Windows XP için Windows Search 4.0 (KB940157) volkan MS Windows işletim sistemleri 0 09-10-2009 21:52
Windows XP için Windows Internet Explorer 7 volkan MS Windows işletim sistemleri 0 09-10-2009 20:57
60 yaşında okumaya karar verdi, 90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü! volkan Garip olaylar 1 02-07-2008 12:38
Windows XP'den Windows Vista'ya Yükseltme shewqi MS Windows işletim sistemleri 0 30-04-2008 11:15


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.